Nazwa peeling oznacza złuszczanie. Zabieg wykonywany jest w celu pozbycia się powierzchownych zmian chorobowych bądź defektów kosmetycznych. Polega on na częściowym lub całkowitym usunięciu warstwy rogowej naskórka. Peeling wpływa również na niżej położone warstwy naskórka.
Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peelingi medyczne można usuwać poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania.
Po jego wykonaniu skóra staje się gładka, miękka i wrażliwsza na oddziaływanie zewnętrznych czynników mechanicznych, termicznych i chemicznych.
Peelingi możemy klasyfikować w oparciu o zastosowaną metodę złuszczania, rodzaj użytego środka i w zależności od głębokości do jakiej penetruje środek złuszczający.
Jakie są efekty wykonania peelingu?
odnowę komórek naskórka,
wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny,
regulację wydzielania sebum,
działanie przeciwbakteryjne,
działanie przeciwzapalne,
zmniejszenie drobnych zmarszczek,
rozjaśnienie przebarwień,
dermostymulacja skóry,
spłycenie głębokich zmarszczek,
wygładzenie zrogowaciałej skóry,
pobudzenie i wzmożenie odbudowy naskórka oraz skóry właściwej,
odwrócenie naskórkowych i skórnych objawów fotostarzenia,
świetlistość, poprawę struktury skóry.
Tworzenie się i odnowa kolagenu następuje 14- 90 dni po zabiegu. Dłużej i w mniejszym stopniu odbudowują się włókna sprężyste. Korzystne zmiany w przebudowie skóry zauważalne są jeszcze po 4-6 miesiącach po zabiegu złuszczania.
Jakie są wskazania do wykonania peelingu?
uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry,
odświeżenie, rozjaśnienie wygładzenie i dotlenienie skóry, redukcja drobnych, zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry,
zmiany chorobowe skóry: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy,
powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe,
Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę. Złuszcza skórę i wchodzi głębiej niż peelingi stosowane w domu, ale działa równie delikatnie. Jest zabiegiem uniwersalnym dla każdego typu cery bez względu na wiek. Peeling kawitacyjny stosowany jest w celu głębokiego oczyszczenia skóry.
Peeling usuwa z naskórka martwe komórki, dlatego dokładnie czyści skórę i hamuje rozmnażanie się bakterii. Wibracje usprawniają przepływ krwi i limfy, co zapewnia dotlenienie i pobudzenie odbudowy skóry. Zmiany zauważalne już po pierwszej wizycie to eliminacja zaskórniaków i poprawa gospodarki wodnej skóry.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny działa nieco inaczej niż klasyczne peelingi ziarniste. Poleca się go osobom ze skórą suchą, wrażliwą, delikatną oraz naczynkową. Enzymy zawarte w tego typu peelingachprzyśpieszają proces zastępowania komórek skóry nowymi przez zwiększenie reakcji chemicznychpotrzebnych do wytworzenia zdrowych, jasnych, świeżych komórek. W tym samym czasie enzymy pozbywają się starych, martwych komórek.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowyto jeden z kwasów alfa-hydroksykwasów). łagodnie złuszcza, odmładza i nie powoduje podrażnień skóry. polecany dla cer z problemami. Kwas migdałowy wyrównuje koloryt oraz pobudza jej regenerację. Zabieg złuszczania skóry rozjaśnia skórę, napina ją, wygładza, lepiej nawilża zwęża pory. W przypadku cery trądzikowej zmniejsza się łojotok.
Peeling Yellowpeel
Yellow Peel to progresywny peeling, którego rezultat zależny jest od ilości nakładanych warstw. W ciągu paru godzin po zabiegu zwiększa się mikrokrążenie, poprawia utlenienie skóry oraz następuje dostarczenie substancji odżywczych. Kilka dni po wykonaniu peelingu następuje zwiększenie jędrności i napięcia skóry, a zmarszczki w widoczny sposób zostają zmniejszone. a tym samym spłycenie zmarszczek. Efekt złuszczenia jest niewielki i wygląd skóry bezpośrednio po zabiegu nie stanowi ograniczenia dla osób aktywnych zawodowo. Wskazaniami do wykonania peelingu yellowpeel są: płytkie zmarszczki, zmiany trądzikowe, zaburzenia łojotokowe skóry, drobne przebarwienia, blizny po trądziku
Kwas pirogronowy- peeling pirogronowy
Kwas pirogronowy działa antybakteryjnie, znacznie obniżając pH skóry dzięki czemu pomaga on leczyć trądzik i dokładnie usuwa zanieczyszczenia. Zmniejsza przyleganie komórek naskórka, rozluźnia ich połączenia dzięki czemu warstwa rogowa jest cieńsza, a skóra staje się gładka i promienna. Koloryt skóry wyrównuje się, a plamy i przebarwienia są mniej widoczne. Jest peelingiem, który jako jeden z niewielu może być użyty przypadku skór ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń.
Wskazaniami do zabiegu z użyciem kwasu pirogronowego są: trądzik w fazie aktywnej, trądzik różowaty, blizny potrądzikowe, łojotokowe zapalenie skóry, keratoza trądzikowa, dyskeratoza, hiperkeratoza, keloidy, hiperpigmentacje pozapalne i potrądzikowe.
Kwas salicylowy
Kwas salicylowy złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, przenikania przez warstwę łojową skóry, wnikania w głąb i oczyszcza pory skóry wnikając w głąb mieszków włosowych. Zjawisko to przyczynia się do odblokowania porów oraz zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków. Pomaga również skutecznie oczyszczać zaskórniki. Dlatego też preparaty z kwasem BHA polecane są w szczególności dla osób ze skórą skłonną do zanieczyszczonych porów oraz trądziku.
Cosmealn
Cosmelan jest nowoczesną i bezpieczną terapią depigmentacyjną dostępną. Zabieg ma działanie regenerujące oraz wygładzające. Redukuje rozszerzone pory. Zabieg jest w pełni bezpieczny i dedykowalny dla każdego rodzaju skóry. Preparat zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Cosmelan jest jedną z najskuteczniejszych kuracji wybielających w porównaniu do terapii depigmentacyjnych dostępnych obecnie na rynku.